  • PNM0805E1001JBT0
PNM0805E1001JBT0
advertisement
Manufacturer No:
PNM0805E1001JBT0
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PNM0805E1001JBT0
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PNM0805E1001JBT0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PNM Series, Thin Film, 1kOhm, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PNM0805E1001JBT0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PNM
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, NON INDUCTIVE, PRECISION
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm