  • PM75-100K-RC
PM75-100K-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM75-100K-RC
HK JDW NO:
103-PM75-100K-RC
Datasheet:
PM75-100K-RC
Description:
Inductor Power Bobbin Core 10uH 10% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 2.3A 70mOhm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM75-100K-RC
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Series
    PM75
  • Size / Dimension
    0.307Lx0.307W 7.80mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    2.3A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Max DC Current
    2.3A
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Q @ Freq
    25 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Current - Saturation
    3.2A
  • Q Factor
    28
  • DC Current
    2.3A
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm