  • PM5022-100M-RC
PM5022-100M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM5022-100M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM5022-100M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM5022-100M-RC
Description:
FIXED IND 10UH 5.3A 25 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM5022-100M-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PM5022
  • Size / Dimension
    0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    14.3mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    4.3A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    25mOhm
  • Max DC Current
    5.3A
  • Frequency - Self Resonant
    2.52MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 25MHz
  • Current - Saturation
    10A
  • Q Factor
    22
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    5.3A
  • RMS Current (Irms)
    5.3A
  • Height
    7.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.272 6.90mm