  • PM2110-681K-RC
PM2110-681K-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM2110-681K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM2110-681K-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM2110-681K-RC
Description:
FIXED IND 680UH 2.1A 202MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM2110-681K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    PM2110
  • Size / Dimension
    1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    25.4mm
  • Current Rating
    2.1A
  • Inductance
    680μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • DC Resistance (DCR)
    202mOhm Max
  • Max DC Current
    2.1A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Height
    13.72mm
  • Height Seated (Max)
    0.540 13.72mm