  • PM1608S-680M-RC
PM1608S-680M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1608S-680M-RC
HK JDW NO:
103-PM1608S-680M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM1608S-680M-RC
Description:
FIXED IND 68UH 400MA 290MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM1608S-680M-RC
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM1608S
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.173W 6.60mmx4.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Gold (Cu/Ni/Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.4mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    68μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    290mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    15MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 100kHz
  • Case/Size Code
    2617
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm