  • PM1608S-100M
PM1608S-100M
advertisement
Manufacturer No:
PM1608S-100M
HK JDW NO:
103-PM1608S-100M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM1608S-100M
Step5Bar-code shipping tag
PM1608S-100M
  • Frequency - Self Resonant
    38MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    2618
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.115 2.92mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM1608S
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Low Profile
  • Current Rating
    1A
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    75mOhm Max
  • Max DC Current
    1A