  • PM1608-220M-RC
PM1608-220M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1608-220M-RC
HK JDW NO:
103-PM1608-220M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM1608-220M-RC
Description:
FIXED IND 22UH 800MA 370MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM1608-220M-RC
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM1608
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.45mm
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    22μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    370mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    20MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    16 @ 2.52MHz
  • Inductance Frequency - Test
    2.52MHz
  • Current - Saturation
    700mA
  • Case/Size Code
    2618
  • Height
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    0.115 2.92mm