  • PM127SH-330M-RC
PM127SH-330M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM127SH-330M-RC
HK JDW NO:
103-PM127SH-330M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM127SH-330M-RC
Description:
Inductor Power Shielded Bobbin Core 33uH 20% 100KHz 28Q-Factor Ferrite 3.5A 57mOhm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM127SH-330M-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    PM127SH
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Wirewound
  • Resistance
    65mOhm
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3.5A
  • Packing Method
    TR
  • Current Rating
    3A
  • Inductance
    33μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    57mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    9.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    28 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    3.3A
  • Q Factor
    28
  • Case/Size Code
    4949
  • Rated Current-Max
    3A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm