  • PM0805-33NM-RC
PM0805-33NM-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM0805-33NM-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM0805-33NM-RC
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PM0805-33NM-RC
Description:
FIXED IND 33NH 500MA 150 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM0805-33NM-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.7mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    500mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Inductance
    33nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.4GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    60 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Q Factor
    60
  • DC Current
    500mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Alumina
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    PM0805
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.059W 2.10mmx1.50mm
  • Tolerance
    ±20%