  • PLTT0805Z1331AGT5
PLTT0805Z1331AGT5
advertisement
Manufacturer No:
PLTT0805Z1331AGT5
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PLTT0805Z1331AGT5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PLTT0805Z1331AGT5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PLTT0805Z1331AGT5
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    29.993795mg
  • Operating Temperature
    -55°C~215°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PLTT
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    1.33kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    838.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm