  • PLT0805Z1302LBTS
PLT0805Z1302LBTS
advertisement
Manufacturer No:
PLT0805Z1302LBTS
HK JDW NO:
881-PLT0805Z1302LBTS
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PLT0805Z1302LBTS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 13kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
PLT0805Z1302LBTS
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    13kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Working Voltage
    100V
  • Height
    838.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm