  • PIC32MX575F512H-80V/PT
PIC32MX575F512H-80V/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX575F512H-80V/PT
HK JDW NO:
536-PIC32MX575F512H-80V/PT
Package:
64-TQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX575F512H 64 Pin 80MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 9669
Purchasing and Inquiry
PIC32MX575F512H-80V/PT Overview
Packaged in a 64-TQFP format. The board has 53 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of program memory it uses is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~105°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 32MX series of components. This program memory has a size of 512KB 512K x 8, which indicates what the size of the program memory is. MCU is powered by MIPS32® M4K™ Core Processor. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 64 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used for its size. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 512kB is the memory size of the part. It is possible to find alternatives to the base part number PIC32MX575F512H by using the part number search tool. Performing well when operated at frequency 80MHz can be achieved. Devices work in YES PWM channels. The chip has 64 pins. In total, it has 64 pins. As a result of its PIC core architecture, it can be used in many applications. A total of 5 programmable I/Os are available on this board. A total of 8 UART channels are available on it.
PIC32MX575F512H-80V/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC32MX575F512H-80V/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX575F512H-80V/PT Microcontroller applications.
  • Copiers
  • Leakage current tester
  • Multi-meter
  • Fire detection & safety devices
  • Smart highways
  • Aerospace navigation systems
  • Current meter
  • Video and voice processing
  • Toasters
  • Washing machine
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX575F512H-80V/PT
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX575F512H
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    CAN, I2C, RS-232, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Core Architecture
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    5
  • Number of UART Channels
    6
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm