  • PIC16F883-I/SS
PIC16F883-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F883-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F883-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F883-I/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F883 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F883-I/SS Overview
The package is in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) format. The MCU has 24 I/O ports. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® 16F series. There is 7KB 4K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 28 terminals. 8-bits are used in Microcontroller. The component always operates in 5V supply voltage. The system has NO channels for DMA communication. 7kB memory size belongs to the Chip part. PIC16F883 is the base part number that you can use to find alternatives. MCU's frequency is 20MHz. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. In this chip, 28 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. It consists of 28 pins. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. A total of 25 programmable I/Os are available on this board. It has a total of 11 ADC channels. This device comes with a set of 1 A/D converters that have been built into it. 8 bits are found on a chip.
PIC16F883-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F883-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F883-I/SS Microcontroller applications.
  • Multi-meter
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Equipment control
  • Industrial instrumentation devices
  • DVD\DV\MP3 players
  • Paper shredders
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Calculators
  • Routers
  • Toys
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F883-I/SS
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F883
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Nominal Supply Current
    220μA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Data Converter
    A/D 11x10b
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    4096
    1
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Height
    1.8542mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    5.588mm