  • PIC16F87-I/SO
PIC16F87-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F87-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16F87-I/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F87-I/SO
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F87 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F87-I/SO Overview
Packaged in a 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format. 16 I/Os are available. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. PIC® 16F-series components are electrical components. Its program memory size is 7KB 4K x 14. There's a PIC Core Processor inside. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. This chip has a total of 18 terminations on MCU chip. 8-bits are used in Microcontroller. Input voltage for the chip is 5V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 7kB memory size assigned to the part. PIC16F87 serves as a base part number to find alternatives. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are a total of YES channels in the device. Located on the chip are 18 pins. It has 3 timers/counters. A total of 18 pins are present. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. The equipment has a FLASH, RAM memory that is built in. The total number of bits on a chip is 8.
PIC16F87-I/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F87-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F87-I/SO Microcontroller applications.
  • Blenders
  • Video and voice processing
  • Teletext terminals
  • Fabric
  • Home video and audio
  • Washing machines
  • Measuring revolving objects
  • Printers
  • Food and beverage
  • Electromechanical control
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F87-I/SO
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F87
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    368 x 8
  • Memory Type
    FLASH, RAM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    56 kb
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    2.3622mm
  • Length
    11.5316mm
  • Width
    7.493mm