  • PIC18LF13K50-I/SO
PIC18LF13K50-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF13K50-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18LF13K50-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18LF13K50-I/SO
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF13K50 20 Pin 48MHz 3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18LF13K50-I/SO Overview
There is a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available. 14 I/Os are available. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 18K series of components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 8KB 4K x 16. PIC Core processors are used in MCU. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. During the manufacturing process, 20 terminations were applied to the IC chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. The component always operates in 3V supply voltage. DMA channels number NO. 8kB is the memory size of the part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18LF13K50. Using a 48MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. On the chip, there are 20 pins that are accessible. Using the timer/counter system, it has 4 timers/counters. The pins counted are 20. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. There are 18 Programmable I/Os on this computer. A total of 11 channels of ADC are available on this device. An integrated circuit with 8 bits has a total of 8 bits. An 1-channel PWM controller is used by the device.
PIC18LF13K50-I/SO Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF13K50-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF13K50-I/SO Microcontroller applications.
  • Mice
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Heart rate monitors
  • Pacemakers
  • Home video and audio
  • Robots
  • Fax machines
  • CD players
  • Petrochemical
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF13K50-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF13K50
  • Pin Count
    20
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    14
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    64 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    2.35mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW