  • PIC16LF1786-I/ML
PIC16LF1786-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1786-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF1786-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1786-I/ML
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1786 28 Pin 32MHz 3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 13961
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1786-I/ML
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1786
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7.5mA
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Timers
    3
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm