  • STM32L100RBT6ATR
STM32L100RBT6ATR
advertisement
Manufacturer No:
STM32L100RBT6ATR
HK JDW NO:
761-STM32L100RBT6ATR
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32L100RBT6ATR
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L100 64 Pin 32MHz 3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 18534
Step5Bar-code shipping tag
STM32L100RBT6ATR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STM32L1
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    444mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    10K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    10.2mA
  • Data Converter
    A/D 20x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • ROM (words)
    131072
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    16000
  • Number of External Interrupts
    16
  • On Chip Data RAM Width
  • Number of DMA Channels
    7
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm