  • PIC16F1716-I/SS
PIC16F1716-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1716-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F1716-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F1716-I/SS
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1716 28 Pin 32MHz 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 3137
Purchasing and Inquiry
PIC16F1716-I/SS Overview
Packaged in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) format, this MCU is available in a compact size. The board has 25 I/Os. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. Microcontroller runs in PIC® XLP™ 16F Series. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 14KB 8K x 14. A PIC Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 28 terminations in total. 8-bits are used for its size. There is a 3V volt supply output on the chip. The system has NO channels for DMA communication. This IC part has a memory size of 14kB. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16F1716 to find them. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. In this chip, 28 pins can be accessed. In total, it has 5 timers and counters in it. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 2 channels. 1 channels of I2C have been incorporated into the design of the part.
PIC16F1716-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC16F1716-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1716-I/SS Microcontroller applications.
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Printers
  • 3D printers
  • Broadband technology
  • Home video and audio
  • Missile control
  • Fax machines
  • Dialysis machines
  • Information appliances
  • Televisions
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1716-I/SS
    Select All
  • Interface
    I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • Nominal Supply Current
    8μA
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    8b
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz