  • PESD12VL1BA/S911X
PESD12VL1BA/S911X
advertisement
Manufacturer No:
PESD12VL1BA/S911X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD12VL1BA/S911X
Package:
SC-76, SOD-323
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PESD12VL1BA/S911X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package
    SOD-323
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.2V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    37V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    19pF @ 1MHz