  • PESD15VL2BT,215
PESD15VL2BT,215
advertisement
Manufacturer No:
PESD15VL2BT,215
HK JDW NO:
554-PESD15VL2BT,215
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
PESD15VL2BT,215
Description:
TVS DIODE 15V 44V SOT23
Step5Bar-code shipping tag
PESD15VL2BT,215
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2005
  • Number of Terminations
    3
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    16pF
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    PESD*L2B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Number of Elements
    2
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.1V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    44V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V Max
  • Peak Pulse Current
    5A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    20.3V
  • Bidirectional Channels
    2
  • Capacitance @ Frequency
    16pF @ 1MHz
  • Reverse Current-Max
    0.05μA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    150°C
  • Height
    1.1mm