  • PESD3V3L5UY,115
PESD3V3L5UY,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD3V3L5UY,115
HK JDW NO:
554-PESD3V3L5UY,115
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
PESD3V3L5UY,115
Description:
ESD Suppressors / TVS Diodes 3.3V 5X ESD ARRAY
Step5Bar-code shipping tag
PESD3V3L5UY,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    28pF
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.35mm
  • Base Part Number
    PESD*L5U
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    5
  • Working Voltage
    3.3V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    300nA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Breakdown (Min)
    5.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.5A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    300nA
  • Clamping Voltage
    12V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Peak Pulse Current
    2.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Max Surge Current
    2.5A
  • Peak Pulse Power
    25W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    5.6V
  • Capacitance @ Frequency
    22pF @ 1MHz
  • Max Breakdown Voltage
    5.9V
  • ESD Protection
    Yes
  • Number of Unidirectional Channels
    5
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm