  • PES1-S5-S24-M-TR
PES1-S5-S24-M-TR
advertisement
Manufacturer No:
PES1-S5-S24-M-TR
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PES1-S5-S24-M-TR
Package:
8-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
PES1-S5-S24-M-TR
Description:
DC DC CONVERTER 24V 1W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PES1-S5-S24-M-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module, 6 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C With Derating
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PES1-M (1W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.33W x 0.29 H 12.7mmx8.3mmx7.3mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    60
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    42mA
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Protections
    CURRENT
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Height
    7.366mm
  • Width
    8.3mm