  • PDM1-S12-D15-S
PDM1-S12-D15-S
advertisement
Manufacturer No:
PDM1-S12-D15-S
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PDM1-S12-D15-S
Package:
6-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
PDM1-S12-D15-S
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDM1-S12-D15-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-SIP Module, 5 Leads
  • Weight
    2.400014g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PDM1-S (1W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.24W x 0.37 H 19.5mmx6.0mmx9.3mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSMA-T5
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    33mA
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    33mA 33mA
  • Output Power
    1W
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Current - Output 1
    34mA
  • Total Power Output-Max
    2W
  • Isolation
    Isolated
  • Current - Output 2
    34mA
  • Height
    9.398mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    7mm