  • PCS040-EF1313KS
PCS040-EF1313KS
advertisement
Manufacturer No:
PCS040-EF1313KS
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PCS040-EF1313KS
Description:
CURRENT SENSE TRANSF 40A 13300UH
Step5Bar-code shipping tag
PCS040-EF1313KS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Size / Dimension
  • Type
    Invasive
  • Current Rating (Amps)
    40 A
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Inductance
    13.3 mH
  • DC Resistance (DCR)
    1mOhm Primary, 1.85Ohm Secondary Max
  • Frequency Range
    1MHz
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:125
  • ET (Volt-Time)
    317.5VμS