  • PCS040-EF1305KS
PCS040-EF1305KS
advertisement
Manufacturer No:
PCS040-EF1305KS
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PCS040-EF1305KS
Package:
Datasheet:
Description:
CURRENT SENSE TRANSF 40A 5440UH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCS040-EF1305KS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Series
    PCS
  • Size / Dimension
  • Type
    Invasive
  • Current Rating (Amps)
    40 A
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Inductance
    5.44 mH
  • DC Resistance (DCR)
    1mOhm Primary, 1.15Ohm Secondary Max
  • Frequency Range
    1MHz
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:80
  • ET (Volt-Time)
    203.2VμS