  • PCS040-EF1303KS
PCS040-EF1303KS
advertisement
Manufacturer No:
PCS040-EF1303KS
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PCS040-EF1303KS
Description:
CURRENT SENSE TRANSF 40A 3060UH
Step5Bar-code shipping tag
PCS040-EF1303KS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Series
    PCS
  • Size / Dimension
  • Type
    Invasive
  • Current Rating (Amps)
    40 A
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Inductance
    3.06 mH
  • DC Resistance (DCR)
    1mOhm Primary, 850mOhm Secondary Max
  • Frequency Range
    1MHz
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:60
  • ET (Volt-Time)
    152.4VμS