  • PCR1H181MCL1GS
PCR1H181MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR1H181MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCR1H181MCL1GS
Datasheet:
PCR1H181MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCR1H181MCL1GS Overview
In order to power systems, 3.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 19mOhm.Dissipation factor of 0.08 % is important to note for the part.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
PCR1H181MCL1GS Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 19mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCR1H181MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCR1H181MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCR1H181MCL1GS
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    1.299996g
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.27mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm