  • PCD200-24-B-2R420-140
PCD200-24-B-2R420-140
advertisement
Manufacturer No:
PCD200-24-B-2R420-140
HK JDW NO:
50-PCD200-24-B-2R420-140
Package:
Datasheet:
Description:
PROCESS CONTROL DISPLAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCD200-24-B-2R420-140
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
  • Mfr
    Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 65°C
  • Series
    PCD200
  • Type
    Process Meter
  • Voltage - Supply
    12 ~ 24VDC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Analog, Relay (2)
  • Panel Cutout Dimensions
  • Display Type
    LED - Red Characters
  • Number of Characters Per Row
    6, 6
  • Measuring Range
    0 ~ 20mA, ±10VDC
  • Features
  • Display Characters - Height
    0.600" (15.20mm), 0.460" (11.68mm)