  • PC16SH-10IP06-104A2020-TA
PC16SH-10IP06-104A2020-TA
advertisement
Manufacturer No:
PC16SH-10IP06-104A2020-TA
HK JDW NO:
40-PC16SH-10IP06-104A2020-TA
Package:
Description:
POT 100K OHM LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PC16SH-10IP06-104A2020-TA
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Series
    PC-16
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Power Rating
    200mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    1.772 45.00mm