  • SMC10V10-103A2020-TA
SMC10V10-103A2020-TA
advertisement
Manufacturer No:
SMC10V10-103A2020-TA
HK JDW NO:
40-SMC10V10-103A2020-TA
Package:
Datasheet:
Description:
10MM CARBON/CERMET POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMC10V10-103A2020-TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Mfr
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Series
    SMC-10
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.333W, 1/3W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.157" (4.00mm)
  • Rotation
    235°
  • Size - Body
    Round - 0.461" Dia (11.70mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    10k
  • Features
  • Actuator Length
    1.181" (30.00mm)