  • P110KV1-0Y20CR2K5
P110KV1-0Y20CR2K5
advertisement
Manufacturer No:
P110KV1-0Y20CR2K5
HK JDW NO:
860-P110KV1-0Y20CR2K5
Package:
Datasheet:
P110KV1-0Y20CR2K5
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P110KV1-0Y20CR2K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P110
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Knurled
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Reverse Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm