  • P120K-F20BR5K
P120K-F20BR5K
advertisement
Manufacturer No:
P120K-F20BR5K
HK JDW NO:
860-P120K-F20BR5K
Package:
Datasheet:
P120K-F20BR5K
Description:
POT 5K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P120K-F20BR5K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    P120
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Construction
    Rotary
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Actuator Type
    Flatted
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.488Diax0.413L 12.40mmx10.50mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%