  • 248FGJSPXB25502MA
248FGJSPXB25502MA
advertisement
Manufacturer No:
248FGJSPXB25502MA
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-248FGJSPXB25502MA
Package:
Datasheet:
Description:
VISHAY 248FGJSPXB25502MA. Rotary Potentiometer, 5 kohm, 500 mW,20%, 248 Series, 1 Turns, Linear
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
248FGJSPXB25502MA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Published
    2012
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    1000 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    12.7mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Turns
    1
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Number of Gangs
    1
  • Height
    13.11mm
  • Length
    30.73mm
  • Width
    12.7mm