  • PAT1206E9200BST1
PAT1206E9200BST1
advertisement
Manufacturer No:
PAT1206E9200BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PAT1206E9200BST1
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PAT1206E9200BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 920Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAT1206E9200BST1
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PAT
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    920Ohm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    400mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.46mm