  • PAT0805E1231BST1
PAT0805E1231BST1
advertisement
Manufacturer No:
PAT0805E1231BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PAT0805E1231BST1
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PAT0805E1231BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 1.23kOhm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
PAT0805E1231BST1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PAT
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1.23kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Working Voltage
    100V
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.46mm