  • PAS0815LS2R5105
PAS0815LS2R5105
advertisement
Manufacturer No:
PAS0815LS2R5105
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-PAS0815LS2R5105
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PAS0815LS2R5105
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors RADIAL Cylinder Radial 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAS0815LS2R5105
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    1F
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    1A
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    15mm