  • RSELP1262R7G25016
RSELP1262R7G25016
advertisement
Manufacturer No:
RSELP1262R7G25016
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-RSELP1262R7G25016
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SUPERCAPACITOR 12F 2.7V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSELP1262R7G25016
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Mfr
    Taiyo Yuden
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    RSELP
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.7 V
  • Capacitance
    12 F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)