  • P160KNP-0QC20B500K
P160KNP-0QC20B500K
advertisement
Manufacturer No:
P160KNP-0QC20B500K
HK JDW NO:
860-P160KNP-0QC20B500K
Package:
Description:
POT 500K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
P160KNP-0QC20B500K
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    500kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.669Dia x 0.374 H 17.00mmx9.50mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm