  • P1173.393NLT
P1173.393NLT
advertisement
Manufacturer No:
P1173.393NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P1173.393NLT
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P1173.393NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    AMORPHOUS MAGNETIC
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P1173NL
  • Size / Dimension
    0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    81.5mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.24mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    2.7A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    39μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    81.5mOhm Max
  • Max DC Current
    2.7A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    2.8A
  • Case/Size Code
    4848
  • DC Current
    2.7A
  • Height
    8.001mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm