  • PA0513.211NLT
PA0513.211NLT
advertisement
Manufacturer No:
PA0513.211NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PA0513.211NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PA0513.211NLT
Description:
Inductor Power Bead Wirewound 210nH 20% 45A 320uOhm DCR T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA0513.211NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PA0513NL
  • Size / Dimension
    0.530Lx0.510W 13.46mmx12.95mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.95mm
  • Current Rating
    45A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    210nH
  • DC Resistance (DCR)
    0.32mOhm
  • Max DC Current
    45A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    71A
  • DC Current
    45A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 6 PERCENT TOLERANCE
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm