  • NXFT15WF104FA1B080
NXFT15WF104FA1B080
advertisement
Manufacturer No:
NXFT15WF104FA1B080
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NXFT15WF104FA1B080
Package:
Bead
Purchasing and Inquiry
NXFT15WF104FA1B080 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Bead. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±1%. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. Unlike other electronic components, the electronic component can absorb power dissipation of 0.0075W. Thermistors manufactured by NTC are capable of dissipating a maximum of 100mW of power.
NXFT15WF104FA1B080 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NXF Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.0075W
Mounting Type: Free Hanging
1% Tolerance
NXFT15WF104FA1B080 Applications
There are a lot of Murata Electronics NXFT15WF104FA1B080 NTC Thermistors applications.
  • Refrigeration
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature detection of battery cells
  • Air-conditioning systems
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
NXFT15WF104FA1B080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NXF
  • Tolerance
    1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0075W
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C