  • NTTFS4C10NTAG
NTTFS4C10NTAG
advertisement
Manufacturer No:
NTTFS4C10NTAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTTFS4C10NTAG
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
NTTFS4C10NTAG
Description:
Quantity:
In Stock : 2000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
NTTFS4C10NTAG  Features
Low RDS(on) to Minimize Conduction Losses
Low Capacitance to Minimize Driver Losses
Optimized Gate Charge to Minimize Switching Losses
These Devices are Pb?Free, Halogen Free/BFR Free and RoHS Compliant
NTTFS4C10NTAG  Applications
DC?DC Converters
Power Load Switch
Notebook Battery Management
Step5Bar-code shipping tag
NTTFS4C10NTAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.4m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    993pF @ 15V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    18.6nC @ 10V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8.2A Ta 44A Tc
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    8
  • Package / Case
    8-PowerWDFN
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • Surface Mount
    YES
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    790mW Ta 23.6W Tc
  • Continuous Drain Current (ID)
    44A