  • NTM103K250F
NTM103K250F
advertisement
Manufacturer No:
NTM103K250F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NTM103K250F
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
NTM 10nF Film Capacitor 10% Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
NTM103K250F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NTM
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Diameter
    5mm
  • Length
    11mm