  • NTD20N06T4G
NTD20N06T4G
advertisement
Manufacturer No:
NTD20N06T4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTD20N06T4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NTD20N06T4G
Purchasing and Inquiry
NTD20N06T4G Description
NTD20N06T4G Features
Lower RDS(on)
Lower VDS(on)
Lower Capacitances
Lower Total Gate Charge
Lower and Tighter VSD
Lower Diode Reverse Recovery Time
Lower Reverse Recovery Stored Charge
NTDV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC?Q101
Qualified and PPAP Capable
These Devices are Pb?Free and are RoHS Compliant
NTD20N06T4G Applications
Power Supplies
Converters
Power Motor Controls
Bridge Circuits
Step5Bar-code shipping tag
NTD20N06T4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    37.5MOhm
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    20A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.88W Ta 60W Tj
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    60W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    46m Ω @ 10A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1015pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    20A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    30nC @ 10V
  • Rise Time
    60.5ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    37.1 ns
  • Turn-Off Delay Time
    27.1 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A
  • Threshold Voltage
    2.91V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    60A
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.29mm
  • Width
    9.65mm