  • NTCLE100E3224GB0
NTCLE100E3224GB0
advertisement
Manufacturer No:
NTCLE100E3224GB0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCLE100E3224GB0
Package:
Bead
Datasheet:
NTCLE100E3224GB0
Purchasing and Inquiry
NTCLE100E3224GB0 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. As a convenience, it is included in the package Bead. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±2% for them to function. Ensure reliable performance by setting NTC thermistors to -40°C~125°C. A total of 2 terminations are provided on these NTC thermistors. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. It is possible to absorb 0.5W power dissipation by the electronic component. A NTC thermistors is capable of dissipating a maximum of 500mW of power.
NTCLE100E3224GB0 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~125°C
220kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.5W
Mounting Type: Through Hole
2% Tolerance
NTCLE100E3224GB0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCLE100E3224GB0 NTC Thermistors applications.
  • Water heaters
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Air-conditioning systems
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Compensation of pressure sensors
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
Step5Bar-code shipping tag
NTCLE100E3224GB0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    220kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    3mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    0.59 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    220k
  • B Value Tolerance
    ±2.5%
  • B25/85
    4370K
  • Thermal Sensitivity Index
    4370 K
  • Length
    3.3mm