  • NTCS0805E3103JMT
NTCS0805E3103JMT
advertisement
Manufacturer No:
NTCS0805E3103JMT
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCS0805E3103JMT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NTCS0805E3103JMT
Purchasing and Inquiry
NTCS0805E3103JMT Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. 0805 (2012 Metric) includes it as a convenience. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±5%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -40°C~150°C to ensure reliable operation. An NTC thermistor has a total of 2 terminations. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. Thermistors manufactured by NTC are capable of dissipating a maximum of 210mW of power.
NTCS0805E3103JMT Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTCS0805E3103JMT Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCS0805E3103JMT NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • LCD compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • Heating systems
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTCS0805E3103JMT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, NTCS0805E
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • HTS Code
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER
  • Max Power Dissipation
    210mW
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3570K
  • Thermal Sensitivity Index
    3570 K
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm