  • NSV50010YT1G
NSV50010YT1G
advertisement
Manufacturer No:
NSV50010YT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSV50010YT1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
NSV50010YT1G
Description:
2 Pin Current regulatorAutomotive, AEC-Q101 Series -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
NSV50010YT1G Overview
The package includes buck boost converter in version Tape & Reel (TR).SOD-123 has packaged voltage regulator in this manner.In this case, Surface Mount holds the current regulator in place.There should be a limcurrent regulator to the operating temperature of -55°C~150°C.Computers or other communication constant current regulators have 2 pins, which are pronged contacts.In this example, the current regulator has been mounted using Surface Mount.The output current of the 10mA feature allows it to be designed in a way that offers maximum design flexibility.A significant number of channels are growing strongly/weakly: 1.It is of this type that the Automotive, AEC-Q101 series FPGAs are.In order to achieve maximum flexibility in voltage regulator's design, 13mA features a maximum output current.
NSV50010YT1G Features
Tape & Reel (TR) package
Automotive, AEC-Q101 series
NSV50010YT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSV50010YT1G Current Regulation/Managements applications.
  • Transmission controls
  • DC motor control
  • Level translating
  • Programmable current source
  • Power management
  • Current sensing
  • Diesel injection controls
  • Power supply current measurement
  • Over-current protection
  • Automotive current measurement
Step5Bar-code shipping tag
NSV50010YT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Function
    Current Regulator
  • Max Output Current
    13mA
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output
    10mA
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Nominal Input Voltage (DC)
    50V