  • NSI45060JDT4G
NSI45060JDT4G
advertisement
Manufacturer No:
NSI45060JDT4G
HK JDW NO:
598-NSI45060JDT4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NSI45060JDT4G
Description:
3 Terminations3 Pin NSI45060 Current regulator1 Outputs-55°C~175°C
Purchasing and Inquiry
NSI45060JDT4G Overview
Package Tape & Reel (TR) includes buck boost converter.In the way voltage regulator is packaged, voltage regulator is in the form of a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63.In this case, Surface Mount holds the current regulator in place.The operating temperature should not exceed -55°C~175°C.A 3 termination is a method of terminating a transmission line, in which a voltage regulator is used that matches the impedance of the transmission line in order to terminate the line with a 3 termination.Moreover, current regulator is part of the NSI45060 family.There are 3 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications constant current regulator. An current regulator such as this one is mounted by Surface Mount.In addition to the maximum design flexibility that 100mA provides, its output current is also quite high.45V features maximum design power converter flexibility thanks to its maximum input voltage.It is configured with 1 output.
NSI45060JDT4G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI45060 family
1 output
NSI45060JDT4G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSI45060JDT4G Current Regulation/Managements applications.
  • DC-to-dc converters
  • Motor controls
  • Transmission controls
  • Suspension controls
  • Power management
  • DC motor control
  • Battery management
  • Programmable current source
  • Vehicle dynamic controls
  • Over-current measurement
Step5Bar-code shipping tag
NSI45060JDT4G
  • Max Power Dissipation
    2.713W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    NSI45060
  • Power Dissipation
    2.713W
  • Current - Output
    100mA
  • Accuracy
    ±15%
  • Max Output Voltage
    7.5V
  • Max Input Voltage
    45V
  • Max Output Power
    2.7W
    High/Low-Side
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C