  • NSI45015WT1G
NSI45015WT1G
advertisement
Manufacturer No:
NSI45015WT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSI45015WT1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
NSI45015WT1G
Description:
2 Terminations2 Pin NSI45015 Current regulator1 Outputs-55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
NSI45015WT1G Overview
Package Tape & Reel (TR) includes buck boost converter.oltage regulator is packaged in such a way that SOD-123 would understand.Current regulator is mounted by Surface Mount.The operating temperature should not exceed -55°C~150°C.A 2 termination can be defined as a terminating voltage regulator which matches the characteristic impedance of a line, which allows a transmission line to be terminated with a voltage regulator matching its characteristic impedance.This is a member of the NSI45015 family.2-pins are pronged contacts that form part of a computer's or other constant current regulator's signal interface.It is mounted by Surface Mount on this current regulator.45V features maximum design power converter flexibility because of the maximal input voltage that it can accept.With a maximum supply current, 15mA features maximum current regulator's design flexibility.There is a 1 output configured.
NSI45015WT1G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI45015 family
1 output
NSI45015WT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSI45015WT1G Current Regulation/Managements applications.
  • Automotive current measurement
  • Level translating
  • Transmission controls
  • Power supply current measurement
  • Suspension controls
  • Programmable current source
  • DC motor control
  • Battery chargers
  • Over current monitor
  • Battery management
Step5Bar-code shipping tag
NSI45015WT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    208mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NSI45015
  • Function
    Current Regulator
  • Number of Outputs
    1
  • Power Dissipation
    208mW
  • Max Supply Current
    15mA
  • Accuracy
    ±20%
  • Max Input Voltage
    45V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Output Current per Channel
    15mA
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • High Level Output Current
    18mA
  • Low Level Output Current
    12mA
  • Number of Segments
    1
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height
    1.35mm