  • NSTL122M500V51X98F
NSTL122M500V51X98F
advertisement
Manufacturer No:
NSTL122M500V51X98F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NSTL122M500V51X98F
Package:
Datasheet:
Description:
NSTL 1200μF Capacitor 7280mA
Step5Bar-code shipping tag
NSTL122M500V51X98F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Series
    NSTL
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Ripple Current
    7280mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Diameter
    51mm
  • Length
    98mm